Tragedia w dworku w Leszczynku

Pani Aleksandra Szafrańska redaktorka strony poświęconej dworom i pałacom w Polsce, w szczególności obiektom na terenie województwa łódzkiego
( http://lodzkie.dipp.info.pl/ ). napisała do mnie 5.12.2017 następujący e-mail:

"Niedawno zajmowalam sie historia dworu w podkutnowskim Leszczynku. Dzis przegladajac przedwojenna prase z Kutna, a konkretnie Tygodnik Kutnowski z 1925 roku, natknelam sie na ciekawa informacje - o samobójstwie syna dzierzawcy majatku, p. Nienaltowskiego (artykul w zalaczniku). Szukajac wiecej informacji o tym trafilam na Panska strone poswiecona genealogii rodu Nienaltowskich. I tam znalazlam postac Eugeniusza Feliksa Nienaltowskiego, zmarlego w Leszczynku w 1926 roku. Czy mozliwym jest, ze to te same osoby? Jesli tak, to czy wie Pan cos wiecej na temat pobytu Nienaltowskich w Leszczynku?"


Dworek w Leszczynku gmina Kutno


Zdarzenie to mogło mieć miejsce w pokazanym dworku w Leszczynku. W 1925 r. jego właścicelkami zapewne były córki Leona Jaromira Żychlinskiego, który chyba wcześniej wydzierżawił go Nienałtowskiemu, o nieznanym imieniu. Natomiast wiadomo, że jego synem był Eugeniusz Feliks Nienaltowski.

Znamy gałąź rodu, która żyła z dzierżawy majątków - do 1917 r na Białorusi i może Ukrainie, potem mogła dzierżawić majątki (folwarki) na terenie obecnej Polski. Są nimi Nienałtowscy z Jasienia. Tam szukałem owego młodego szwoleżera pełniącego służbę w 37 Pułku Piechoty w Kutnie. Z Drzewa genealogicznego potomnych Józefa Nienaltowskiego z Jasienia pokazałem fragment ukazujący osoby z tego artykułu.


Z prawej pokazałem strzałką dane Eugeniusza Feliksa Nienałtowskiego, niżej jego ojca Władysława Apolinarego
- najmłodszego syna Józefa Nienałtowskiego z Jasienia. Miał on wówczas 48 lat, a syn urodził się w Starej Wsi koło Białej Rawskiej


Niżej zdjęcia ojca i syna - pochodzące ze strony Nienałtowskich, a stanowiące własność osób występujących w wyżej pokazanym drzewie.

Władysław Apolinary Nienałtowski ur. w 1876 r.
Inne ujęcie - bardziej polowe
Eugeniusz Feliks Nienałtowski ur. w 1906 r., w wieku ok. 8-10 lat

Istnieje problem z datami śmierci "Fela"różniącymi się o rok. Być może, że podana data w drzewie genealogicznym jest błędna. Przypomnę, że Felo miał dwie młodsze siostry, czyli w artykule jest błąd (napisano, że był jedynakiem). Nie wiadomo, kiedy zmarł jego ojciec.

Uwaga. Niedawno utraciłem wszystkie listy i adresy e-mail internautów piszących do mnie w sprawach naszego rodu od 2001 r.
Proszę czytelników strony zainteresowanych historią rodu o przysłanie pustego e-maila na mój adres marekmałpanienaltowski.net

Literatura

https://lodzkie.dipp.info.pl/baza-dipp/item/148-gmina-kutno/292-leszczynek-dwor

http://www.nienaltowski.net/Drzewo_W.Lisowskiego.htm