Warszawscy Nienałtowscy

Niektórzy Nienałtowscy osiedlili się w Warszawie. Być może, że byli to przodkowie Nienałtowskiego - burgrabiego warszawskiego, a może tych, którzy dość mieli życia na coraz mniejszych skrawkach ziemi i przenieśli się do miasta.

Dzięki przyjacielowi naszej strony z USA udało się dotrzeć do akt Mormonów (przypominam, że zmikrofilmowali oni wszystkie akta z kościołów katolickich, prawosławnych, synagog itd. - są one dostępne w USA i Kanadzie). Dostaliśmy akty małżeństwa kilku Nienałtowskich z kościoła św. Boromeusza z lat 1840 -1860 . Niestety, były one zrobione aparatem cyfrowym z ekranu rzutnika mikrofilmów i jakość ich jest niska. Trzeba je dopiero obrobić w programie do grafiki komputerowej. Wymaga to zaangażowania czasu, a tego zawsze brakuje.

Dla Nienałtowskich, którzy wiedzą że mieszkają w Warszawie od ponad 100 lat - istotna będzie informacja, że akta urodzin, małżeństwa, zgonów można odnaleźć w kościele św. Boromeusza. Akta te przeszukuje się dosyć szybko, gdyż posiadają one indeks z nazwiskami. Z tego co da się odczytać z przysłanych mikrofilmów wynika, że byli to ludzie dobrze sytuowani i zajmujący jakieś stanowiska urzędnicze.

Po kilku dniach Pan Piotr Złotkowski przysłał nam (Dziękujemy!!!) potwierdzającą informację, którą znalazł w Bibliotece Narodowej w książce "Skorowidz mieszkanców Miasta Warszawy z przedmiesciami na rok 1854, zawierajacy 1. Spis mieszkańców z oznaczeniem numeru domu zamieszkania ... ", Warszawa 1854.
I tam na str. 223 wymienieni są:
543. Nienałtowski Jan, kamerdyner
494. Nienałtowski Eugeniusz, ksiądz
736. Nienałtowska Katarzyna., właścicielka kamienicy przy ul. Leszno 736, zamieszkiwanej przez 27 osób (m.in generał i pułkownik armi carskiej).

Może Katarzyna (z Sokolnickich?) - właścicielka domu - to żona Szymona, których syn Franciszek Leonard wywiódł się ze szlachectwa w 1841 r.? http://www.nienaltowski.net/wywodszlachectwa.htm

W 1888 r. mieszkał w Warszawie pod nr 2658 Piotr Michał Nienałtowski lat 73 (czyli ur. 1815 r.), żonaty z Józefą domo Budziszewską lat 41. Chrzcili ich dziecko Marię Wieńczysławę. Ojcem chrzestnym był Jan Nienałtowski i Joanna Walkowska. Zobacz: http://www.nienaltowski.net/Kolejni_warszawscy_Nienaltowscy.htm

 

Urodzeni w Warszawie. Parafia Wszystkich Świętych
Nienałtowski Władysław Antoni ur. 1886, nr aktu 834, o. Jan, m Karolina Hekman

Nienałtowska Wiktoria  ur. 1873, nr aktu 10, o. Aleksander, m. Rozalia
Nienałtowski Artur  ur.1873, nr. aktu 854 .o. Aleksander, m. Rozalia  

Nienałtowski Bronisław Michał  ur.1872 nr aktu 637. o. Michał, m. Józefa  
Nienałtowski Jan Adam ur. 1870 nr aktu 622, o. Michał, m. Józefa  
Nienałtowski Mieczysław  ur.1875 nr aktu 343, o. Michał, m. Józefa Aleksandra

Nienałtowska Zofia Joanna ur. 1908, nr akt 986, o. Konstanty, m. Janisława Zofia Szwarc.

akta urodzin, małżeństwa, zgonów można odnaleźć w kościele św. Boromeusza, Jana Chrzciciela


do głównej strony