Sąsiedzi

 

 

 

 

 

 

 

 

Częstokroć Nienałtowscy występowali wspólnie z sąsiadami z ziemi nurskiej w wojnach, sejmikach, elekcjach, zjazdach, spotykali się w kościele, na uroczystościach oraz w sądach, zajazdach, burdach itp. Razem lub przeciwko sobie. Musieli się dobrze znać. Byli często "kompanami do bitki i do wypitki". Mieszkali też w jednej miejscowości na swoich cząstkach (W Nienałtach mieszkali Zarembowie, Ryszewscy, Pieńkowscy, Godlewscy, Rostkowscy i inni. Nienałtowscy mieszkali w Godlewie, Zarębach, Skłodach i w innych miejscowościach). Obecnie możemy wspólnie szukać korzeni. Współpraca może przynieść korzyści. I już przynosi - wiele informacji uzyskujemy od Marka Wójcickiego (Jego przodkowie to m.in. Plucińscy, Ryszewscy), Piotra Złotkowskiego, Krzysztofa Dmochowskiego i Krzysztofa Skłodowskiego. W każdym tygodniu pojawia się nowa osoba zainteresowana poszukiwaniami przodków na ziemi nurskiej.

Wg spisów z 1781 r. [Franciszek Czajkowski. Regestr diecezjow. 1781 r. Dekanat Andrzejewski] - bezpośrednimi sąsiadami "zza płota" Nienałtowskich byli:

Włości
Sąsiedzi
Nienałty Brewki Grabowski, Kamieński, Kulesza, Pieńkowski, Podgórski.
Nienałty Duniczki Kamiński, Wyszomierski, Zawistowski, Żebrowski.
Nienałty Michny Kempisty, Świderski, Woytkowscy.
Nienałty Szymany Budziszewski, Skłodowscy, Zawistowski.
Wiechy (Nienałty-Wiechy) Budziszewski, Dąbrowski, Godlewski, Szulborski.
Gołembie Gołembiowscy
Kuleszki (Nienałty-Kuleszki) Dłuski, Grabowski, Kuleszowie.
Nienałty (?) bez sąsiadów
Załęgi (Nienałty Załęgi) bez sąsiadów
Gudosze Żochowscy, Dłuski, Grodzcy, Zawistowscy, Godlewski, Szulborski, Lipscy, Grędzica, Janczewski.
Kempiste Borowe Kietlińscy, Niemirowie, Pachowiczowie, Piętka, Rostkowscy, Wyszomierski, Zawistowscy.
Rostki Daćbogi Piętka, Zawistowski, Niemiera, Rostkowski.
Rostki Szlacheckie Piętka, Rostkowscy, Zawistowscy, Ołdakowscy, Rytel.
Budziszewo Xexoły Budziszewscy, Zarembowie, Dąbrowski.
Zaremby Kościelne Borkowo wieś Zarembina , Budziszewski, Godlewski , Kamiński, Zakrzewski
Uwaga: w nawiasach podano inne spotykane nazwy Kolejność nazwisk najczęściej wg alfabetu. Nazwisko w liczbie pojedynczej oznacza, że mieszkała tylko jedna rodzina. W pozostałych przypadkach - dwie i więcej rodzin.

Oprócz wyżej wymienionych za sąsiadów na ziemi nurskiej mieliśmy (są to nazwiska wymienione w spisie elektorów z ziemi nurskiej w 1697 r.): Białozorów, Białych, Bieńkowskich, Bieleńskich, Bilińskich, Bindów, Bobińskich, Boguckich, Borsznaków, Brzezińskich, Brzosków, Bucińskich, Budzińskich, Bystrzyckich, Chądzyńskich, Chajęckich, Caneckich, Chaleckich, Chmielewskich, Cholewickich, Chromańskich,Chutkowskich, Ciarnowskich, Ciechanowskich, Cichalskich, Ciszkowskich, Czosnowskich, Czyżewskich, Dąbkowskich, Dmochowskich, Drążewskich, Drewnowskich, Duchnatowskich, Duchnowskich, Duczymińskich, Dzbińskich, Dzwonkowskich, Dziewulskich, Falbowskich, Fontańskich, Glinków, Gocłowskich, Gniewoszów, Gołębiowskich, Górskich, Gosków, Grabowskich, Grochowskich, Grzybowskich, Grzymałów, Gulczewskich, Gumkowskich, Gutowskich, Haraburdów, Jabłonowskich, Janczewskich, Jarnickich, Jaźwińskich, Jemielitych, Karpińskich, Karczewskich, Kleczkowskich, Krasowskich, Krępskich, Kroguleckich, Kuleszków, Kuligowskich, Kurpiewskich, Kutyłowskich, Laskowskich, Lubiewskich, Madalińskich, Mierzejewskich, Milewskich, Mościckich, Obrębskich, Opęchowskich, P(i)ętkowskich, Pieńkowskich, Podbielskich, Pogorzelskich, Pokrzywnickich, Ponikiewskich, Prosieńskich, Przeczkowskich, Przeradowskich, Przeździeckich, Rawów, Retleńskich, Rosochackich, Ryszewskich, Sielskich, Sienickich, Skarzyńskich, Ślepowrońskich, Sobolewskich, Stokowskich, Suchcickich, Sutkowskich, Świerzewskich (Świerżewskich?) Świnołęskich, Truszkowskich, Tryniszewskich, Tymińskich, Tyszków, Uścińskich, Wijszów, Wojtkowskich, Wysockich, Zakrzewskich, Zalewskich, Załęskich, Zarembów, Zarębów, Żebrowskich, Złotkowskich, Znamierowskich i Żmijewskich.

Członkowie wymienionych rodów wywodzą nazwiska od nazw gniazd rodowych (chociażby: Skłodowski - Skłody, Czyżewski - Czyżew, Bogucki - Boguty, Godlewski - Godlewo, Kuleszka - Kuleszki, Milewski - Milewo, Rostkowski - Rostki, Rosochacki - Rosochate, Szulborski - Szulborze itd).

Część z wymienionych rodów miała mniejsze znaczenie i była mniej liczna niż Nienałtowscy. Większość na podobnym poziomie. Ale wśród wymienionych są rody bardzo liczne i mające większe wpływy (np.: pełnili urzędy w administracji królewskiej). Wspólne poszukiwanie korzeni mogłoby zwiększyć ich głębokość i jakość. Niektórych rodów nie wymieniłem, gdyż mogli z różnych przyczyn nie uczestniczyć w tej elekcji.

Pełny spis szlachty gniazdowej ziemi nurskiej wykonał Pan Adam. A. Pszczółkowski i umieścił na http://akson.sgh.waw.pl/%7Eapszczol/nur.htm

Sąsiadami Nienałtowskich byli także Żydzi. Niektórzy z nich przyjęli po 1807 r. nazwisko od Nienałt w brzmieniu Nienaltow spotykane w USA (w akcie urodzenia z 1824 r. z Zaręb Kościelnych wymienia się Zyska Nienałtowa - czapnika), Nienałtów (http://data.jewishgen.org/jgen/wc.dll?jgproc~jgsys~jripllat) oraz Nienattow (wg. http://www.jewishgen.org/jri-pl/surnames/zk.htm ). Ciekawe informacje z akt metrykalnych z Zaręb Kościelnych podano na http://www.tachna.com/Records_From_Poland/index.html Dobrze opracowane i bogate w informacje strony "jewish" pozwalają na głębsze poznanie historii ziemi nurskiej, okolic Zaręb oraz życia jej mieszkańców.Większość ich potomnych spoczywa w lasku sosnowym (ok. 5 tys. osób zamordowano w 1941 r.), na południowy wschód od Zarąb Kościelnych w okolicach wsi Zakrzewo Kopijki. Ciekawa strona poświęcona życiu żydów w Zarębach Kościelnych i ich martyrologii http://www.jewishgen.org/yizkor/Zareby/Zareby.html#Contents

Historia Czyżewa. Żydzi z Czyżewa http://www.jewishgen.org/yizkor/Czyzew/czy0069.html
http://www.zchor.org/czyzewo/czyzewo.htm

do głównej strony