Uroczystości odsłonięcia
kamienia pamiątkowego

na cmentarzu parafialnym
w
Zarębach Kościelnych -15.08.2002 r.

A oto co pisano o tej uroczystości w "Tygodniku Ostrołęckim OnLine" http://www.to.com.pl:

Mieszkańcy gminy Zaręby Kościelne tłumnie uczestniczyli w obchodach Święta Niepodległości organizowanych od siedmiu lat w parafii pw. Stanisława Biskupa i Męczennika przez ks. Andrzeja Dmochowskiego.


Na uroczystej mszy ks. Grzegorz Śniadach wikariusz z Piątnicy poświęcił tablicę ku czci ofiar II wojny światowej. Fundatorką tablicy jest Genowefa Skłodowska, pochodząca z Zarąb Kościelnych mieszkanka Warszawy.
Z okazji Święta Niepodległości starszego wachmistrza ks. Andrzeja Dmochowskiego odznaczono Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, przyznanym przez ministra obrony narodowej, zaś kombatantów - kpr. Wincentego Nienałtowskiego ze Skłodów i szer. Mariana Niemirę z Uścianka awansowano na wachmistrzów. Oficjalną część zakończył program patriotyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Zarębach Kościelnych pod kierunkiem Wandy Żebrowskiej.
Uroczystość, jak zwykle zakończyła gonitwa św. Huberta, na którą niecierpliwie czekali nie tylko widzowie, ale i szwadron ułanów, przybyłych do Zarąb z Piaseczna, Zielonki, Wyszkowa (ułan Jerzy Borkowski tradycyjnie przyjechał z Wyszkowa na koniu). Lisem w ułańskiej pogoni był Marek Zakrzewski z Zarąb Leśnych. Królem polowania 2002 roku, który "złapał lisa" został sygnalista Paweł Szulborski z Piaseczna.
Ks. Andrzej Dmochowski, dowódca oddziału kawalerii w Zarębach Kościelnych od kilku lat kultywuje tutaj tradycje 10. Pułku Ułanów Litewskich. Zgromadził w oddziale 47 ułanów, w tym kilkunastu chłopców, zafascynowanych nie tylko końmi, ale także historią.
- Tak, jak wciąż musimy strzec tradycji rodzinnych, tak samo ciągle trzeba sięgać do korzeni i historii, bo z tego wyrasta siła narodu - mówił na zakończenie Święta Niepodległości ks. Dmochowski.

Gratulujemy Panu Wincentemu Nienałtowskiemu awansu na wachmistrza!!!

 

Uwaga! Aby powiększyć zdjęcie - kliknij na nim.

rys.1
rys.2
rys.3
rys.4
rys.5
rys.6
rys.7
rys.8
rys.9
rys.10
rys.11
rys.12

rys.13

Autor zdjęć: Józef Nienałtowski

do głównej strony